طبیعت بکر فریدونشهر

بازدید فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی فریدونشهر از رویشگاه کرفس کوهی روستای کلوسه

کرفس کوهی یا کلوس، گیاهی بومی از خانواده چتریان است که به صورت وحشی در ایران رشد می‌کند، اندام هوایی این گیاه در طب سنتی برای درمان فشارخون، زخم و التهاب استفاده می‌شود.رویشگاه‌های طبیعی این گونه بیشتر شامل ارتفاعات و مناطق برفگیر ناحیه زاگرس مرکزی می‌باشد. این گونه در گذشته در این مناطق از پراکنش نسبتا خوبی برخوردار بوده ولی در حال حاضر رویشگاه‌های آن فقط محدود به مناطق صعب العبور و دوردست به قطعات کوچکی در شهرستان فریدونشهر شده است. در حال حاضر منطقه طره کلوسه وسیع ترین رویشگاه‌ این گونه در ایران می‌باشد.

 
محمد انصاری فرمانده یگان حفاظت شهرستان در این رابطه گفتمتاسفانه برخی از بومیان مناطق دامنه‌های زاگرس که رستنگاه اصلی این گیاه معطر است، به منظور استفاده از قسمت‌های مختلف ریشه غده مانند آن، زمینه ریشه‌کنی این گیاه پرخاصیت را فراهم کرده اند که این شیوه تهدیدکننده حیات و بقای این گونه منحصربه فرد گیاهی شده و باید به شدت از آن پرهیز شود. در این راستا اداره کل منابع طبیعی این استان، بوته کنی، حمل و توزیع گونه گیاهی “کلوس” را ممنوع اعلام کرده است.

 
در این سفر که سه روز به طول انجامید فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی فریدونشهر و کارشناس و قرقبانان اداره شهرستان از منطقه صعب و العبور و دور دست طره روستای کلوسه که بهترین رویشگاه کرفس می باشد بازدید کردند. در این منطقه وسیع سه گروه از مردم محلی روستای مذکور شبانه روز در حال نگهبانی و حفاظت از گونه مذکور می باشند. در همین راستا اداره منابع طبیعی شهرستان چادر هایی در اختیار نگهبانان قرارداده است تا حفظ و نگهداری به نحو احسن انجام گیرد.


درحال بارگزاری