طبیعت بکر فریدونشهر

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها: ممیزی مراتع تا پایان برنامه ششم

ترحم بهزاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با بیان اینکه 52 درصد سطح کشور را عرصه‌های مرتعی در بر گرفته‌اند، اظهار کرد: وسعت کشور ما 164٫8 میلیون هکتار است که از این میزان، 134٫4 میلیون هکتار را منابع طبیعی تشکیل می‌دهد. 84٫8 میلیون هکتار از منابع طبیعی کشور هم به مراتع اختصاص دارد.

وی افزود: وسعت مراتع متراکم بالغ بر 7٫2 میلیون هکتار است که 9 درصد از سطح مراتع کشور را شامل می‌شود. وسعت مراتع نیمه متراکم 21٫4 میلیون هکتار با سهمی معادل 25 درصد و وسعت مراتع کم تراکم 56٫2 میلیون هکتار با سهمی معادل 66 درصد است.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در خصوص اعتبارات این بخش، تصریح کرد: پارسال حدود 200 میلیون دلار معادل 700 میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به سازمان جنگل‌ها برای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری اختصاص یافت که از این میزان حدود 59 میلیارد و 400 میلیون تومان سهم بخش مرتع بود.

بهزاد، ادامه داد: علاوه بر این، اعتباری هم تحت عنوان مدیریت پایدار مراتع داریم که از این محل 4 میلیارد تومان تخصیص داده شد و معادل همین مقدار هم اعتبارات استانی به این بخش اختصاص یافت.

وی، خاطرنشان کرد: در سال 98 هم مبلغ 150 میلیون یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری پیش‌بینی شده است که با احتساب ارز نیمایی معادل 1500 میلیارد تومان می‌شود. از این رقم، 86 میلیارد و 240 میلیون تومان معادل 5٫7 درصد به بخش مرتع واگذار می‌شود. 8٫7 میلیارد تومان هم بودجه مدیریت پایدار است. ضمن اینکه میزان اعتبارات استانی هنوز جمع‌بندی نشده است.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه گفت: از 84٫8 میلیون هکتار مراتع کل کشور، کار ممیزی – شناسایی بهره‌برداران ذی‌حق - 76٫5 میلیون هکتار به پایان رسیده و مقرر است که ممیزی 8٫3 میلیون هکتار دیگر هم تا پایان برنامه ششم توسعه انجام شود.

وی با تاکید بر برخورد با بهره‌برداران غیرمجاز از عرصه‌های مرتعی، اظهار کرد: بر اساس تبصره یک ماده 3 قانون حفاظت از جنگل‌ها و مراتع کشور، بهره‌برداری از مراتع مستلزم اخذ پروانه چرا است و کسانی که بدون اخذ این پروانه شروع به بهره‌برداری کنند، متخلف شناخته می‌شوند و طبق فصل سوم شیوه‌نامه فنی اجرایی ضوابط بهره‌برداری از عرصه‌های مرتعی با آن‌ها برخورد می‌شود.

بازدید : 492 31 مرداد 1398 ساعت 04:08 ق.ظ
برچسب ها : سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور ، اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان ، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فریدونشهر ، ممیزی مراتع ، فریدونشهر
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری