طبیعت بکر فریدونشهر

دوازدهمین نشست بوم سازگان زاگرس در سازمان جنگل ها

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مهندس خلیل آقایی در این نشست با تاکید بر افزایش میزان تولید نهال و بذر خاطرنشان کرد: نهالستان‌های کشور سالانه ظرفیت تولید 170 میلیون اصله نهال را دارند اما رقمی که اکنون تولید می‌شود بسیار پایین و ناچیز است.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه در تولید نهال و بذر با مشکلاتی مواجه هستیم از ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها خواست این کار را به بخش خصوصی واگذار نمایند.
آقایی در این باره افزود: بسیاری از شرکت های خصوصی و پیمانکاران بدون اینکه رقمی از منابع‌طبیعی دریافت نمایند حاضرند از فضای نهالستان و امکانات موجود آنجا استفاده کنند و با تولید نهال فراوان نیمی از آن را رایگان در اختیار منابع طبیعی قرار دهند.
وی فرصت انجام کار در منابع طبیعی را به لحاظ شرایط آب و هوایی محدود دانست و گفت: تا پایان شهریور ماه باید وضعیت تمامی قراردادها با پیمانکاران و تسهیلگران مشخص شود و پس از نخستین باران پاییزی در مهرماه باید بذر و نهال در زمین کاشته شود.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه، عملکزد منابع‌طبیعی استان‌های ایلام و کرمانشاه را در زمینه فراهم کردن مقدمات کاشت نهال و بذر در بین سایر استان‌های زاگرس نشین سرآمد خواند و از دیگر ادارات کل منابع طبیعی این حوزه، خواست خود را به این استان ها برسانند.
مسئول اول منابع‌طبیعی کشور به موضوع آتش‌سوزی جنگل‌ها در زاگرس اشاره کرد و آن را چالشی بزرگ برای سازمان جنگل‌ها برشمرد و گفت: عرصه‌های منابع‌طبیعی بسیار وسیع و گسترده است و امکانات و تجهیزات آن بسیار محدود، از این رو تمامی دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی، حریق در جنگل ها و مراتع را باید مثل سایر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله نگاه کنند.
بر اساس این گزارش در دوازدهمین جلسه ستاد بوم‌سازگان زاگرس، مدیران و کارشناسان دفاتر فنی درباره اقدامات انجام‌شده در زمینه عملیات پرورشی و بهداشتی جنگل، تولید بذر و نهال، عملیات آبخیزداری و احیای مراتع، گزارشی را به حضور رییس سازمان جنگل‌ها ارائه کردند. 

بازدید : 568 7 شهريور 1398 ساعت 04:44 ق.ظ
برچسب ها : فریدونشهر ، جنگل های زاگرس ، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فریدونشهر ، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری