طبیعت بکر فریدونشهر

پایلوت تحقیقاتی تبر

 تعریف، فواید و گستره استفاده از پایلوت

“پایلوت” مطالعه یا بررسی است که به‌ صورت مقدماتی و در مقیاس کوچک  پیش از اجرای طرح اصلی انجام می‌شود تا امکان‌پذیری طرح، ارزیابی شده و یا نحوه اجرای طرح بهبود داده شود. به همین جهت مطالعه پایلوت ممکن است روش خوبی برای استفاده در مطالعات موردی  نباشد. اغلب، طرح‌های پایلوت پیش از اجرای طرح‌های کلان اجرا می‌شوند، با این هدف که از اتلاف منابعِ زمان و هزینه بر روی طرح‌هایی که هنوز کامل نیستند، خودداری شود. در طی اجرای پایلوت یک طرح، نواقص و مشکلاتی که در اجرا وجود دارد، شناسایی و بررسی می‌شود تا بتوان طرح مطالعه اصلی را تکمیل کرد.

فواید اجرای طرح به‌صورت پایلوت را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد :

• موانع پنهان و قیودی که توانایی سیستم را در دستیابی به اهداف مورد انتظار محدود می‌کند، شناسایی می‌شود.
• امکان نظارت و کنترل بر توانایی کاربران در انطباق با وضعیت جدید فراهم می‌شود.
• گزینه خیلی خوبی برای ارزیابی عملکرد سیستم است، چون پایلوت با سرعت بیشتر و هزینه کمتر قابل اجراست.

پایلوت تحقیقاتی روستای تبر
پایلوت تحقیقاتی روستای تبر بمنظور 
بررسی  مقدماتی و در مقیاس کوچک  پیش از اجرای طرح اصلی کاشت انواع گیاهان دارویی انجام گرفت تا امکان‌پذیری طرح، ارزیابی شده و یا نحوه اجرای طرح بهبود داده شود.
پایلوت تبر در مساحت 1200 متر مربع می باشد که گیاهان در دوردیف 10 تایی کاشته شده اند.گیاهان کاشته شده در این پایلوت عبارتند از : زعفران ، گل گاو زبان گلدانی ، گل راعی 
گلدانی ، زوفا گلدانی ، رزماری گلدانی ، آویشن باغی گلدانی ، زرین گیاه ، آویشن دنایی گلدانی ، بومادران ، موسیر پیازی ، مریم گلی ، رازیانه گلدانی ،اسطو خودوس گلدانی ، پنیرک گلدانی ، ختمی گلدانی ، کنگر فرنگی گلدانی ، زرشک گلدانی و عناب گلدانی.
 

بازدید : 1912 8 بهمن 1396 ساعت 08:21 ق.ظ
برچسب ها : بهره برداری
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری