صدور مجوز برداشت پیاز موسیر برای اولین بار در استان اصفهان

به گزارش روابط عمومی اداره شهرستان ،رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فریدونشهر  گفت : مجوز برداشت پیاز موسیر  برای اولین بار در استان در مراتع روستای زمستانه داده شد .

امین حافظی  افزود در سال جاری حدود 10 تن موسیر از مراتع توسط بهره برداران محلی برداشت گردید.

وجود موسیر در غذاها موجب تقویت معده می شود و همچنین عمل هضم را آسان می کند
 وموسیر سرشار از ویتامین C، پتاسیم، فیبر، اسید فولیک، کلسیم و آهن است و منبع خوبی از پروتئین محسوب می شود، بنابراین یک سبزی مفید برای سبزی خواران به شمار می آید.
 
موسیر دارای ترکیبات سولفوری مانند آلیل پروپیل دی سولفید و فلاوونوئیدهایی از قبیل کوئرستین است و بررسی ها نشان داده اند افرادی که به میزان زیادی از فلاوونوئیدها مصرف می کنند، شانس پیشرفت سرطان، بیماری های قلبی و دیابت در آن ها کاهش می یابد.
 
از دیگر خواص فلاوونوئیدها، اثرات آنتی باکتریال آن ها می باشد وهمچنین این مواد، دارای خواص  ضد التهابی، ضد ویروسی و ضد آلرژی هستند.
 
موسیر در حذف سموم از بدن، به کبد کمک می کند همچنین موسیر حاوی ساپونین ها است که این ماده در مهار و کشتن سلول های سرطانی نقش دارد ودارای خواص شفابخش زیادی است که از آن جمله می توان به تولید پروستاگلاندین ها و رقیق نمودن خون اشاره کرد.
 
 مصرف موسیر تأثیر مثبتی بر دستگاه اعصاب مرکزی دارد و سردردهای میگرنی را کاهش می ‌دهد از دیگر خواص موسیر می توان به تقویت قدرت جنسی، افزایش دفع ادرار، التیام‌ دهنده و ترمیم‌ کننده زخم ‌ها و تسکین‌ دهنده التهاب طحال و کبد اشاره کرد.
 
موسیر به سیستم قلبی - عروقی، تنظیم فشار خون و کاهش چربی ‌های خون کمک می ‌کند و از تصلب شرایین جلوگیری می‌ کند.
 
شهرستان فریدونشهر به واسطه موقعیت خاص جغرافیایی و تنوع آب و هوایی دارای انواع مختلف گونه های  گیاهی است و از معدود شهرستان های کشور است که بیشترین تنوع و پراکنش گیاهی در آن مشاهده می شود.
بازدید : 153 13 شهريور 1397 ساعت 11:08 ق.ظ
برچسب ها : موسیر ، فریدونشهر ، اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان ، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فریدونشهر
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری