کشف و ضبط حدود 250 کیلوگرم موسیر غیر مجاز در منطقه دره شادی

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فریدونشهر از کشف و ضبط 253کیلوگرم موسیر غیرمجاز در شهرستان فریدونشهر توسط نیروهای یگان حفاظت و مامورین انتظامی خبر داد.
امین حافظی گفت : نیروهای یگان حفاظت  ماشین حمل موسیربه مقدار 253 کیلوگرم در منطقه دره شادی را کشف و ضبط کردند.گفتنی است پیاز این گیاه مصرف خوراکی دارد که از گیاهان گلدار و از خانواده پیازهاست که عمدتاً از طریق پیاز و ندرتا از طریق بذر تکثیر یافته و در مناطقی با آب و هوای کوهستانی و خاک‌های نسبتا مرطوب می‌روید و پیاز آن مصارف خوراکی و درمانی زیادی دارد.
موسیر گیاهی مرتعی است که با برداشت پیاز آن، کل پایه گیاه از بین خواهد رفت. افراد سودجو با برداشت پیاز این گونه ارزشمند در فصل بهار پیش از زمان گلدهی و بذردهی موسیر، فرصت رویش مجدد و ادامه حیات را از این گونه گیاهی ارزشمند می‌گیرند. برداشت موسیر در دامنه‌های شیب دار کوهستان علاوه بر نابودی نسل این گیاه عامل مهمی در افزایش تخریب و فرسایش مراتع به شمار می‌رود و آغاز کشت زراعی این گیاه در مناطق مستعد جهت مصارف خوراکی و دارویی می‌تواند یکی از راهکارهای کاهش برداشت غیرقانونی و پیشگیری از انقراض نسل این گونه ارزشمند باشد.

بازدید : 356 16 مرداد 1397 ساعت 07:09 ق.ظ
برچسب ها : موسیر ، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فریدونشهر ، یگان حفاظت ، اداره بهره برداری ، برداشت غیر مجاز ، فریدونشهر
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری