کشف و ضبط 600کیلوگرم موسیر غیرمجاز در شهرستان فریدونشهر

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فریدونشهر از کشف و ضبط 600کیلوگرم موسیر غیرمجاز در شهرستان فریدونشهر توسط نیروهای یگان حفاظت شهرستان خبر داد.
امین حافظی گفت : نیروهای یگان حفاظت  دو انبار موسیربه مقدار 600 کیلوگرم در گلهونی و روستای کولاب را کشف و ضبط کردند و این متخلفان پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به دادسرای شهرستان سلسله تحویل داده شدند. 
 
وی افزود : بهره برداری و حمل و نقل موسیر برابر ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع ممنوع بوده و با متخلفان مطابق قانون برخورد می‌شود.
 

 
فرمانده یگان حفاظت اداره شهرستان با بیان اینکه پیاز این گیاه مصرف خوراکی دارد گفت: موسیر از گیاهان گلدار و از خانواده پیازهاست که عمدتاً از طریق پیاز و ندرتا از طریق بذر تکثیر یافته و در مناطقی با آب و هوای کوهستانی و خاک‌های نسبتا مرطوب می‌روید و پیاز آن مصارف خوراکی و درمانی زیادی دارد.
 
محمد انصاری افزود: موسیر گیاهی مرتعی است که با برداشت پیاز آن، کل پایه گیاه از بین خواهد رفت. افراد سودجو با برداشت پیاز این گونه ارزشمند در فصل بهار پیش از زمان گلدهی و بذردهی موسیر، فرصت رویش مجدد و ادامه حیات را از این گونه گیاهی ارزشمند می‌گیرند.
 
وی خاطر نشان کرد: برداشت موسیر در دامنه‌های شیب دار کوهستان علاوه بر نابودی نسل این گیاه عامل مهمی در افزایش تخریب و فرسایش مراتع به شمار می‌رود و آغاز کشت زراعی این گیاه در مناطق مستعد جهت مصارف خوراکی و دارویی می‌تواند یکی از راهکارهای کاهش برداشت غیرقانونی و پیشگیری از انقراض نسل این گونه ارزشمند باشد.

بازدید : 440 9 خرداد 1397 ساعت 11:36 ق.ظ
برچسب ها : اداره بهره برداری ، موسیر ، قاچاق موسیر ، فریدونشهر ، اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان ، اداره منابع طبیعی فریدونشهر
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری