پروانه جوانه خوار بلوط در کمین جنگل های زاگرس فریدونشهر

پروانه جوانه خوار بلوط : نام علمی : Tortrix viridana  ،خانواده : Tortricidae
انتشار و پراکندگی درفریدونشهر ، لرستان ، کهکیلویه و بویراحمد ، فارس ، چهارمحال و بختیاری ،  و اخیراً در شمال کشور گزارش شده است . در ایران در سال 1362 توسط عبائی گزارش شد .میزبان آن بلوط و سایه پهن برگ ها هستند که البته در ایران میزبان آن را فقط درخت بلوط گزارش کرده اند .یکی از مهمترین آفات برگ خوار بلوط در جنگل های زاگرس محسوب می شود . با تغذیه لارو ها از جوانه ها و برگ های بلوط ، هر ساله موجب بی برگی کامل و درختان بلوط می گردد . لارو ها با تشریح تار هایی از سطح شاخ و برگ ها آشیانه می سازند و با بیرون آوردن سر از داخل تار ها به خوردن برگ ها مشغول می شوند .موفولوژی آن بصورت ذیل می باشد :
1- بالغ : عرض پروانه با بال های باز حدود 20 میلی متر است . بال های جلویی به رنگ سبز روشن با سایه مایل به زرد است و بال های عقبی خاکستری رنگ است .
2- تخم : تخم ها زرد رنگ بوده و عمدتاً به صورت زوج هستند و توسط مواد مترشح و فلس پروانه ها محافظت می شوند
3- لارو به لارو های کامل سبز رنگ و بدون کرک و 18 میلی متر طول دارد بدن دارای نقاط سیاه رنگ و سر سیاه می باشد .بیولوژی :
این حشره یک نسلی است . لارو دارای 5 سن لاروی است . زمستان به صورت تخم در سطح شاخه های چندین ساله زیر شاخه های فرعی و در زخم های حاصل از افتادن برگ ها می باشد .در بهار تخم ها تبدیل به لارو شود و تغذیه از برگ های جوان آغاز می شود . در اواسط بهار لارو ها به رشد کامل می رسند و سپس   فصل پروانه ها ظاهر می شود و در اوایل تابستان شروع به تخم گذاری نموده و تخم ها زمستان را سپری می کند .حشرات ماده پس از جفت گیری تخم خود را به صورت 2 تا 4 تایی روی شاخه های جدایی قرار می دهند . در بهار لارو های جوان ضمن تغذیه از برگ های تار تنیده و برگ ها را لوله کرده و چند تایی داخل هر لوله و سپس لارو کامل را آلوده می کنند.روش های کنترل استفاده از سم دیمیلن نسبت به باکتوسپین مؤثر بوده است .استفاده از 
دیفلوبنزون ، استفاده ازتله به ازای هر 100 متر یک تله درمرحله تعلیق ،استفاده از دیفلوبنزون  و استفاده از B.T مؤثر است.
 

حجت اله زمانی و اسماعیل موحدی کارشناسان اداره حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان پیرامون حمله پروانه جوانه خوار بلوط به عرصه‌های جنگلی شهرستان فریدونشهر، ضمن بازدید کلی و دو روزه  اظهار داشتند : میزبان اصلی این آفات جنگل‌های بلوط است و امکان شیوع و سرایت به سایر عرصه‌های جنگلی بلوط وجود دارد و این پروانه با تولید کرم «لارو» به ویژه در فروردین ماه برای درختچه‌های تازه جوانه زده مشکلاتی ایجاد کرده چون این نهال‌ها توان مقابله با این آفت را ندارند و به مرور موجب نابودی جنگل می‌شود.
 همچنین تصریح کردند: حدود 10 درصد از عرصه‌های جنگلی فریدونشهر واقع در پشتکوه اول و دوم مورد حمله پروانه جوانه خوار بلوط قرار گرفته است که در صورت عدم مبارزه و کنترل بموقع در موقعیت بحرانی قرار دارند.


 

 

بازدید : 351 27 فروردين 1397 ساعت 08:31 ق.ظ
برچسب ها : فریدونشهر ، جنگل های زاگرس ، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فریدونشهر ، بلوط ، اداره حفاظت ، بازدید ، کارشناسان
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری