بازدید رئیس و کارشناسان اداره منابع طبیعی از رویشگاه های طبیعی کلوس

کرفس کوهی یا کلوس، گونه ای دارویی و خاص ایران می باشد. رویشگاه‌های طبیعی این گونه بیشتر شامل ارتفاعات و مناطق برفگیر ناحیه زاگرس مرکزی می‌باشد. این گونه در گذشته در این مناطق از پراکنش نسبتا خوبی برخوردار بوده ولی در حال حاضر رویشگاه‌های آن فقط محدود به مناطق صعب العبور و دوردست به قطعات کوچکی در شهرستان فریدونشهر شده است. در حال حاضر منطقه طره کلوسه از بهترین رویشگاه‌های این گونه در استان اصفهان می‌باشد. از مناطق دیگر در این استان می‌توان به منطقه دورک ، کاهگان ، مصیر و کاهگانگ اشاره نمود.
 امین حافظی رئیس  اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فریدونشهر در این رابطه گفت : در دو دهه گذشته عدم رعایت اصول بهره‌برداری پایدار و همچنین افزایش تقاضای جوامع روستایی و شهری برای استفاده خوراکی از اندام سبز گیاه و افزایش قیمت آن از یک طرف و فقر شدید اقتصادی و فرهنگی بهره برداران بومی از طرف دیگر، موجب تخریب شدید رویشگاه‌های این گونه شده است. بطوریکه اداره کل منابع طبیعی این استان، بوته کنی، حمل و توزیع گونه گیاهی “کلوس” را ممنوع اعلام کرده است.
در این سفر سه  روزه رئیس و کارشناسان اداره شهرستان از منطقه صعب و العبور و دور دست طره روستای کلوسه که بهترین رویشگاه کرفس می باشد بازدید کردند. در این منطقه وسیع سه گروه از مردم محلی روستای مذکور شبانه روز در حال نگهبانی و حفاظت از گونه مذکور می باشند. در همین راستا اداره منابع طبیعی شهرستان چادر هایی در اختیار نگهبانان قرارداده است تا حفظ و نگهداری به نحو احسن انجام گیرد.


ابراهیم قلانی کارشناس اداره شهرستان ، در این رابطه اظهار کرد در سالی که گذشت در راستای توسعه گونه کلوس 84 هکتار از مراتع شهرستان فریدونشهر با بذر کلوس کپه کاری شد. وی افزود  حفظ و توسعه مرتع ، اصلاح و احیاء مرتع ، حفظ خاک و جلوگیری از فرسایش آن ، کنترل رواناب و نفوذ آن ، افزایش تولید علوفه و ایجاد درآمد برای بهره برداران و تشویق بهره برداران به حفاظت از عرصه های مرتعی از اثرات اجرایی و اهداف پروژه می باشد.

 
 
بازدید : 389 6 فروردين 1397 ساعت 08:38 ق.ظ
برچسب ها : کلوس ، کرفس کوهی ، فریدونشهر ، منطقه طره ، رویشگاه کرفس ، امین حافظی ، بهره برداری ، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فریدونشهر ، اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان ، ابراهیم قلانی ، حفاظت
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری