دوازدهمین نشست بوم سازگان زاگرس در سازمان جنگل ها

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مهندس خلیل آقایی در این نشست با تاکید بر افزایش میزان تولید نهال و بذر خاطرنشان کرد: نهالستان‌های کشور سالانه ظرفیت تولید 170 میلیون اصله نهال را دارند اما رقمی که اکنون تولید می‌شود بسیار پایین و ناچیز است.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه در تولید نهال و بذر با مشکلاتی مواجه هستیم از ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها خواست این کار را به بخش خصوصی واگذار نمایند.
آقایی در این باره افزود: بسیاری از شرکت های خصوصی و پیمانکاران بدون اینکه رقمی از منابع‌طبیعی دریافت نمایند حاضرند از فضای نهالستان و امکانات موجود آنجا استفاده کنند و با تولید نهال فراوان نیمی از آن را رایگان در اختیار منابع طبیعی قرار دهند.
وی فرصت انجام کار در منابع طبیعی را به لحاظ شرایط آب و هوایی محدود دانست و گفت: تا پایان شهریور ماه باید وضعیت تمامی قراردادها با پیمانکاران و تسهیلگران مشخص شود و پس از نخستین باران پاییزی در مهرماه باید بذر و نهال در زمین کاشته شود.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه، عملکزد منابع‌طبیعی استان‌های ایلام و کرمانشاه را در زمینه فراهم کردن مقدمات کاشت نهال و بذر در بین سایر استان‌های زاگرس نشین سرآمد خواند و از دیگر ادارات کل منابع طبیعی این حوزه، خواست خود را به این استان ها برسانند.
مسئول اول منابع‌طبیعی کشور به موضوع آتش‌سوزی جنگل‌ها در زاگرس اشاره کرد و آن را چالشی بزرگ برای سازمان جنگل‌ها برشمرد و گفت: عرصه‌های منابع‌طبیعی بسیار وسیع و گسترده است و امکانات و تجهیزات آن بسیار محدود، از این رو تمامی دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی، حریق در جنگل ها و مراتع را باید مثل سایر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله نگاه کنند.
بر اساس این گزارش در دوازدهمین جلسه ستاد بوم‌سازگان زاگرس، مدیران و کارشناسان دفاتر فنی درباره اقدامات انجام‌شده در زمینه عملیات پرورشی و بهداشتی جنگل، تولید بذر و نهال، عملیات آبخیزداری و احیای مراتع، گزارشی را به حضور رییس سازمان جنگل‌ها ارائه کردند. 

بازدید : 35 7 شهريور 1398 ساعت 04:44 ق.ظ
برچسب ها : فریدونشهر ، جنگل های زاگرس ، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فریدونشهر ، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری