طبیعت بکر فریدونشهر

نشست هم اندیشی برای بررسی روش‌های مرتعداری نوین در ایران

نشست هم اندیشی اعضای هیات مدیره انجمن علمی مرتعداری به منظور بررسی مشکلات و ارائه راهکار برای اجرای بهینه روش‌های نوین مرتعداری در ایران  برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، دکتر حسین ارزانی استاد دانشگاه و رییس انجمن علمی مرتعداری ایران در این نشست گفت: مراتع کشور از ظرفیت‌های بسیار بالایی برخوردار است و ما باید در کنار چرای دام از سایر پتانسیل‌های مراتع بهره‌مند شویم. 
دکتر حسین ارزانی با تاکید بر اینکه ارزش زیست‌محیطی مراتع بیش از ارزش اقتصادی آن است، اظهار کرد: در کنار ارزش تفریحی و گردشگری، مراتع سبب حفظ آب می‌شود و در ایران که با مشکل کم‌آبی مواجه است می‌توان از ظرفیت مراتع برای حفظ آب استفاده کرد؛ چرا که ۵۰ درصد سطح کشور پوشش مرتعی است و این پوشش کمک بسیاری در حفظ و کنترل آب می‌کند.

وی گفت: اخیرا اعتبارات خوبی برای حفظ، احیا و مدیریت مراتع کشور از محل صندوق توسعه ملی در اختیار سازمان جنگل‌ها قرار گرفته است و سازمان قصد دارد آن را برای احیای مراتع هزینه کند، اما مشکل مراتع فقط احیای آن‌ها نیست بلکه مدیریت مراتع نیز باید در اولویت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری قرار بگیرد.

**برای مدیریت مراتع کشور نیازمند روش های نوین هستیم
در این نشست دکتر خسرو شهبازی معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل ها نیز گفت: افزایش جمعیت، افزایش روز افزون جوامع محلی وابسته به مراتع و شیوه معیشت بهره برداران، مدیریت بر مراتع کشور را با تغییراتی روبه رو کرده است و امروز ما برای مدیریت مراتع کشور نیازمند روش های نوین هستیم و در این مسیر باید در مرتع همانند کشاورزی با توجه به شرایط اقلیمی و اجتماعی از تکنولوژی و فناوری های جدید بهره مند شویم.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل ها در ادامه به بند ب ماده 29 قانون احکام دایمی دولت اشاره کرد و آن را ظرفیتی مناسب برای ایجاد مشارکت مردم، تعاونی ها و جوامع محلی دانست که می تواند در پایداری مدیریت مراتع کشور اثر گذار باشد.

**کار ممیزی مراتع کشور در برنامه ششم توسعه پایان می پذیرد
در ادامه نشست هم اندیشی، مدیر کل دفتر فنی مرتع سازمان جنگل ها گفت: تا کنون کار ممیزی 76.5 میلیون هکتار از مراتع 86 میلیون هکتاری کشور به اتمام رسیده  است و برای 302 هزار دامدار در مراتع ممیزی شده، پروانه چرا صادر شده است.
به گفته ترحم بهزاد در حال حاضر حدود 10 درصد از ممیزی مراتع کشور باقی مانده است که این میزان در برنامه ششم توسعه به پایان می رسد.
وی به تهیه طرح مرتعداری اشاره کرد و گفت: طرح مرتعداری اکنون علاوه بر تولید علوفه بر حفظ پوشش گیاهی و ارتقاء بهبود معیشت مردم نیز تاکید دارد. 

وی مراتع کشور را به سه بخش ممیزی شده، دارای پروانه چرا و  طرح مرتعداری تقسیم کرد و گفت: مراتع  ممیزی نشده سهم بسیار ناچیزی دارد که برای حفاظت آن با یگان حفاظت منابع طبیعی تفاهم نامه همکاری امضا شده است.

بهزاد گفت: در سال جاری سیاست های دفتر مرتع را در بخش تولید  و برداشت علوفه و پیشگیری از حریق به استان ها ابلاغ کرده ایم و در زمینه آموزش چهار دوره برای کارشناسان مرتع و سه دوره کارگاه آموزشی برای بهره برداران تعبیه کرده ایم.

بر اساس این گزارش، در نشست انجمن علمی مرتعداری علاوه بر بررسی روش های نوین مدیریت مراتع، مسایلی همچون نحوه مشارکت انجمن علمی در راهبرد های نوین مرتعداری، بررسی مسایل و مشکلات مرتبط با مرتعداری و نامگذاری روزجهانی مرتع بحث و تبادل نظر انجام شد. 
 

  

بازدید : 142 7 مرداد 1398 ساعت 04:22 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری